Przygotowanie kosiarki do sezonu należy rozpocząć niezwłocznie po zakończeniu poprzedniego sezonu. Bardzo często jednak, w natłoku prac przygotowawczych do zimy zapominamy o kosiarce.

Mamy więc wiosnę i warto przystąpić do prac przygotowawczych do sezonu możliwie jak najszybciej. Próba pierwszego uruchomienia w sezonie kiedy trawnik wymaga natychmiastowego cięcia może nas niemile rozczarować.

Pierwszą czynnością przygotowującą maszynę do uruchomienia jest usunięcie z niej wszelkich zanieczyszczeń, a w szczególności pozostałości ściętej trawy. Pamiętajmy, że do oczyszczenia kosiarki nie wolno stosować strumienia wody pod ciśnieniem (szczególnie strumienia z myjki wysokociśnieniowej). Woda przedostająca się do wnętrza silnika spowoduje korozję jego elementów.

Kolejnym etapem jest napełnienie zbiornika paliwa świeżą benzyną. Układ paliwowy powinien zostać całkowicie opróżniony jesienią. Jeśli paliwo pozostało w kosiarce przez zimę, układ paliwowy należy osuszyć bezwzględnie przed pierwszym uruchomieniem na wiosnę. Możemy jednak napotkać problemy z uruchomieniem silnika. W takim przypadku czeka nas wizyta w autoryzowanym serwisie.

Przed nowym sezonem powinniśmy wymienić olej w misce olejowej, (jeśli nie wykonano wymiany jesienią). Przed przystąpieniem do opróżnienia miski olejowej należy uruchomić i dobrze rozgrzać silnik. Ciepły olej łatwiej usunąć z miski olejowej, ponadto zawiera on więcej zanieczyszczeń. Na koniec pozostaje wymiana filtra powietrza oraz świecy zapłonowej.

Nie zapomnijmy również sprawdzić stan noża tnącego, a jeśli nasza kosiarka jest wyposażona w napęd – sprawdźmy stan paska napędowego oraz jego osłony. W razie wątpliwości, każda instrukcja obsługi zawiera szczegółowe informacje dotyczące konserwacji naszego urządzenia.