Podstawowym kryterium wyboru rodzaju napędu kosiarki jest dostęp do źródła zasilania. Jednak przed wyborem rodzaju kosiarki należy przede wszystkim zastanowić się nad powierzchnią trawnika, jaką wybrana przez nas kosiarka będzie obsługiwać.

Jeśli na terenie o powierzchni do 800 m2 posiadamy dostęp do źródła energii elektrycznej, warto rozważyć zakup kosiarki elektrycznej. Zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie do niezbędnego minimum czynności konserwacyjno obsługowych. Niewątpliwą wadą natomiast jest konieczność stosowania przewodu połączeniowego, który w przypadku uszkodzenia stanowi poważne zagrożenie. Ponadto krzewy, klomby, drzewa oraz elementy architektury ogrodowej w znacznym stopniu ograniczają poruszanie się kosiarką elektryczną po trawniku.

Kosiarka spalinowa oferuje większą moc silnika, co umożliwia zastosowanie jej do obsługi większych powierzchni. Za cenę zwiększonej ilości czynności obsługowych zyskujemy większą swobodę poruszania się. Modele wyposażone w napęd charakteryzują się doskonałą manewrowością, a większość maszyn oferuje możliwość pracy w trybie zbierania do kosza, rozdrabniania lub wyrzutu bocznego.

Zatem wybór pomiędzy kosiarką spalinową i elektryczną zależy od warunków, w jakich nasza kosiarka będzie eksploatowana.