Razem (brutto): 0,00 zł

Zima to czas bezczynności sprzętu przeznaczonego do koszenia trawników oraz terenów wymagających regularnej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one w tym okresie żadnych czynności obsługowych. W większości przypadków wystarczy maszynę przygotować do przechowywania zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. Są jednak elementy wyposażenia wymagające regularnej obsługi w tym okresie.

Akumulatory rozruchowe stosowane w niektórych kosiarkach oraz we wszystkich traktorach ogrodowych wymagają wykonania szeregu czynności przygotowawczych oraz regularnego ładowania.

Akumulatory należy bezwzględnie wymontować z maszyn i starannie oczyścić ich bieguny połączeniowe. Bieguny warto zabezpieczyć przed korozją wazeliną techniczną.

Nie wolno przechowywać akumulatora trwale podłączonego do ładowarki.

Przed odstawieniem akumulatora na półkę należy go naładować. Przechowywanie rozładowanego akumulatora doprowadzi do jego całkowitego rozładowania a w konsekwencji trwałego uszkodzenia. Akumulator przechowywany w okresie zimowym wymaga regularnego ładowania (co trzy miesiące).

Niezwykle ważne są również warunki przechowywania. Bezwzględnie musi to być suche pomieszczenie, w którym panuje temperatura w zakresie 5-40 ºC.

Prawidłowe przygotowanie kosiarki/traktora do przechowywania w okresie zimowym pozwoli na ich bezproblemowe uruchomienie wiosną. Przede wszystkim należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni maszyny. Całkowicie usunąć paliwo z układu zasilania. Wymienić olej w misce olejowej. Zabezpieczyć wszystkie metalowe powierzchnie przed korozją. Na czas przechowywania maszynę warto przykryć plandeką. Przechowywać w zamkniętym, suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura powyżej zera.

Podobnych czynności przygotowawczych wymaga kosa spalinowa. Przede wszystkim należy usunąć paliwo z układu zasilania. Ze względu na specyficzny sposób smarowania silnik dwusuwowy wymaga zabezpieczenia przed korozją na dłuższy czas bezczynności. W tym celu w otwór świecy zapłonowej należy wlać dwie łyżeczki oleju stosowanego do przygotowania mieszanki. Przed ponownym montażem świecy zapłonowej kilkukrotnie obrócić wałem korbowym aby rozprowadzić olej we wnętrzu silnika.

Z powierzchni maszyny usunąć pozostałości ściętych roślin. Stosując specjalny smar przesmarować przekładnię kątową. Ważną czynnością jest demontaż i staranne oczyszczenie wszystkich elementów składowych głowicy żyłkowej.

Maszyny objęte przedłużoną gwarancją wymagają corocznego płatnego przeglądu gwarancyjnego. Warto więc połączyć korzyści wynikające z profesjonalnie wykonanego przeglądu z przygotowaniem maszyny do dłuższego przechowywania. W celu skorzystania z opieki serwisowej prosimy o kontakt z najbliższym autoryzowanym serwisem, który z pewnością zajmie się Państwa maszyną zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą dotyczącą obsługi technicznej urządzeń przeznaczonych do pielęgnacji terenów zielonych.